1. Je to biznis alebo medicína?
Kapitola je jednak trochu o štatistike a aj o rôznych trikoch, ktoré používajú obchodníci, aby nalákali na svoje výrobky tie, ktorým ide o zdravé stravovanie a o chudnutí. Označenie dia a light, alebo lákanie zákazníkov na celozrnné pečivo sú také obľúbené triky. V Českej republike i na slovenskom patríme bohužiaľ k tej obézny časti populácie. Najhrubší sú síce Američania, ale my od nich nie sme toľko vzdialení. Mnohí hľadajú zázračnú formulu na štíhlosť. MUDr. Leoš Středa pripomenul výrok prof. Štefana Svačiny, ktorý hovoril o tom, že u nás sa za nezmyselné prípravky na chudnutie minú oveľa viac, než koľko je vynaložilo na seriózne liečbu obezity. Prof. MUDr. Štěpán Svačina je prednostom 3. internej kliniky 1. lekárskej fakulty UK a témam výživy a obezity sa venuje dlhé roky.
2. Výživárska abeceda
Druhá kapitola je praktická a radí čitateľom, ktoré výrobky vyberať v obchodoch. Aký význam má označovanie dia a light? Prečo nemáme hľadať nízkotučné jogurty? MUDr. Leoš Středa svoju výživársku abecedu ukončil témou metabolického syndrómu. To je z hľadiska medicíny najväčší strašiak obezity. Pridružené komplikácie, ktoré môžu viesť k vzniku cukrovky, srdcových a cievnych ochorení a bohužiaľ aj niektorých nádorových ochorení. Obezita vzniká kombináciou genetických faktorov a nesprávnej výživy. Genetické faktory ovplyvniť nevieme, výživu áno.
3. Odborníci na výživu
Tretí diel sa týka odborníkov na výživu. Ako spoznať toho správneho? Akú kvalifikáciu majú lekár či skoršie diétne sestry, kde sa dá výživové poradenstvo študovať? MUDr. Leoš Středa upozornil, ako málo sa téme zdravej výživy venujú české štátne inštitúcie, keď napríklad rekvalifikačný kurz na výživového poradcu má až 5x menej vyučovacích hodín než kurz na farbenie textílií. Akoby príslušným úradom ani nezáležalo, ako zdravá bude naša populácia. Úrady sa skôr zameriavajú na vyberanie pokút, než by preventívne venovali čas prípravy a vzdelávania.
4. Cukry čiže sacharidy
Vo štvrtom diele sa dozviete niečo málo o histórii známej Atkinsovej diéty. Prečo sa diéta nestretla s veľkým úspechom u odborníkov? Ako chudnúť a schudnúť len podkožný tuk a nie svalovú hmotu? Odpoveďou na túto otázku je diéta (Atkinsonova, Dukanova, StředaForm), pri ktorej sa maximálne obmedzuje príjem sacharidov. Vysielanie bolo teda aj o sacharidoch. Sacharidy patrí v našej výžive k základným makronutrientům. Dodávajú organizmu energiu v menšom množstve, než napríklad tuky. Na druhú stranu je nadmerný príjem sacharidov škodlivý najmä v prípade, keď sú konzumované tie sacharidy, ktoré majú vysoký glykemický index. Pod pojmom sacharidy si nesmieme predstavovať len cukry, ktorým si zladíme napríklad kávu alebo čaj. Sacharidy sú obsiahnuté napr. v múke a všetkých prílohách, ovocí a tiež zelenine.
5. Vláknina a cholesterol
V piatom diele je reč o vláknine. Existujú dva druhy vlákniny. Jedna je rozpustná a jedna je nerozpustná. Väčšina ľudí si práve pod pojmom vláknina predstavuje tú vlákninu, ktorá absorbuje vodu a je schopná napučiavať a toto napúčanie potom spôsobuje pocit nasýtenia v žalúdku. Druhý typ je vláknina nerozpustná. Má zásadnú výhodu, že sa z tráviaceho traktu nevstrebáva a nie je pre organizmus kalorickým príjmom. Pôsobí očistne na tráviaci trakt, niekedy sa jej hovorí črevnej kefu. Záver rozprávanie bol o cholesterolu. Ten sa delí na hodný HDL cholesterol a zlý LDL cholesterol.
6. Tuky čiže lipidy
Šiesty diel je zameraný hlavne na tuky, a to zlé trans mastné kyseliny a hodné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.Hubnutí sa v poslednej dobe stáva veľkým biznisom pre mnohé farmaceutické firmy a rádoby výživové poradca. Ľudí, ktorí sa zaoberajú otázkou, ako schudnúť, stále pribúda a týchto chudnúcich služieb využívajú. Vo vysielaní Tip rádia si už niekoľko týždňov rozprávame o zložení potravín, aby ste takéto služby nepotrebovali a mohli si diéty rozpisovať sami. Diéta je totiž pri chudnutí veľmi dôležitá.
7. Bielkoviny čiže proteíny
Siedmy diel patrí bielkovinám. Bielkoviny plnia v našom tele niekoľko dôležitých úloh. Je to vlastne základná stavebná štruktúra nášho tela. Bielkoviny sú významné pre pohyb a podieľajú sa výrazne aj na obrane nášho organizmu. Najčastejšie sú bielkoviny vo všeobecnom povedomí spájané s výstavbou svalov. Rozdeliť ich môžeme na bielkoviny rastlinného a živočíšneho pôvodu. Z hľadiska diéty sú bielkoviny najvýhodnejšie zložkou potravy. Dodávajú menej energie, ako tuky a rovnaké množstvo energie, ako cukry. Na rozdiel od cukrov a tukov sa však bielkoviny ťažšie v tele vstrebávajú a spracovávajú.
8. Voda
V ôsmom diele sa poslucháči dozvie niečo o pitnom režime. Ten je veľmi dôležitý nielen počas chudnutie pomocou redukčnej diéty. Nedostatok tekutín organizmu neprospieva, ale jeho nadbytok tiež nie je pre telo vhodný. Človek by mal denne vypiť 1,5 až 2,5 litra tekutín. Rozmedzie je síce veľké, ale potrebu tekutín si možno vypočítať podľa jednoduchého vzorca. Vypočujte si tento diel a dozviete sa viac.
9. Veľtrh Bojujeme s tukmi
Deviaty diel relácie sa opäť venuje témam, ktorá veľmi úzko súvisí s obezitou. Reč bude síce o veľtrhu, ten sa však príznačne volá Bojujeme s tukmi. Tento veľtrh sa koná v piatok a v sobotu 4. a 5. apríla v Prahe. Ako už názov napovedá, hlavným zameraním veľtrhu je boj s nadváhou a nadbytočnými kilogramami.
10. Nerozpustná vláknina
Téma desiateho dielu je venované živinám, ktoré sa nevstrebávajú z tráviaceho traktu, a teda telu nedodávajú žiadne nadbytočné kalórie. Jednou z týchto zložiek potravy je nerozpustná, čiže nefermentovatelná vláknina. Objavuje sa v našej potrave ako jej nestráviteľná súčasť a pretože nedodáva telu žiadnu energiu, je ideálna pre akúkoľvek diétu. Nie je vhodná iba pri chudnutí. Je veľmi dôležitá aj pre ľudské zdravie.
11. Biokatalyzátory
Jedenásty diel sa venuje biokatalyzátorům, čo sú vitamíny spolu s minerálmi a stopovými prvkami a patrí k nevyhnutným a nutným komponentom našej stravy. Spadajú do skupiny mikronutrientov, teda tých látok, ktoré nám nedodávajú žiadnu energiu a sú teda vhodné v rámci redukčnej diéty. Správny rast, funkcie a regenerácia organizmu sú veľmi úzko späté s dostatočným príjmom týchto látok a nedostatok biokatalyzátorov môže vyvolať aj závažné poruchy zdravia.
12. Optimálna miery a hmotnosť
Dvanásty diel je venovaný téme optimálnych mier a hmotnosti. Podľa toho je človek schopný si určiť, či nastal čas pustiť sa do redukčnej kúry. Existuje rad výpočtov, nomogramov a tabuliek, ktoré rozdeľujú váhu na normálnú, nadváhu a obezitu. Ideálna hmotnosť je však v skutočnosti iba štatistický údaj, ktorý zovšeobecňuje výsledky meraní na širokej populácii a vôbec neberie do úvahy individuálne rozdiely jednotlivcov (napr. váhu kostí či svalovej hmoty u športovcov).
13. Meranie obezity
V trinástom diele je reč o meraní obezity. Najrozšírenejším spôsobom hodnotenia a meranie hmotnosti je tzv. body mass index (BMI), niekedy tiež označovaný ako hmotnostný index. BMI nie je v skutočnosti príliš spoľahlivým ukazovateľom. Nepresný je napríklad u detí, športovcov či tehotných žien a nesprávne je používaný u starých ľudí. Ďalším ukazovateľom je napríklad body shape index. Veľmi obľúbené sú v poslednej dobe bioimpedančnej analýzy. Čo to je sa dozviete v tomto diele relácie.
14. Diéta a pravidelný pohyb
Štrnásty diel zdôrazňuje, prečo je dôležitejšie redukčné kúra, než pohybová aktivita. Rada v otázke chudnutie je jasná: „Prestaňme hľadať zázračnú formulu na jednoduché chudnutie.“ Každý samozrejme hľadá prípravky, ktoré by ho zbavili prebytočných kilogramov samy. Sú to buď rôzne práškové koktaily, zelená káva, výťažok z ananásu apod. Bohužiaľ jediným úspešným spôsobom ako schudnúť, je nasadenie vhodné redukčné diéty a pravidelný pohyb. S pohybom to však počas diéty nepreháňajte, nech necítite zbytočnú únavu.
15. Jo jo efekt
Pätnásty diel je o najväčšom nepriateľovi všetkých diét a tým je samozrejme jojo efekt. Býva súčasťou každej diéty a je len na nás, do akej miery ho necháme narásť. Ako sa mu čo možno najlepšie vyvarovať a čo s ním, keď už nás doženie?
16. Reštriktívné diéty
V šestnástom dieli sa MUDr. Leoš Středa venuje praktickej stránke chudnutie, a tou sú redukčné diéty. Diéta je pre zhadzovanie kilogramov veľmi dôležitá. Samozrejme chudnutie nie je iba o diétach, ale správna diéta by mala byť tým hlavným základom. Pod pojmom diéta si väčšina ľudí predstaví obmedzenia jedálnička a počítanie kalórií, či váženie porcií. Nie vždy je však toto nutné. Existuje niekoľko rôznych typov diét, ktoré sa od seba veľmi líšia. Táto kapitola patrí prevažne reštriktívnym diétam.
17. Aktívne diéty
Sedemnásty diel sa zaoberá aktívnymi diétami. Diétnych režimov existuje nepreberné množstvo. Aktívne diéty patrí do skupiny diét, pri ktorých si človek nemusí počítať kalórie ani vážiť porcie. Stačí sa vyvarovať niektorých nevhodných (pre danú diétu) potravín a tuky začnú miznúť doslova samy. Ak sa chcete o tomto jednoduchom chudnutí dozvedieť viac, vypočujte si celý diel relácie.
18. Fixačna fáza
V osemnástom dielu relácie o chudnutí sa poslucháči naučia, ako sa vyvarovať jo jo efektu. Ihneď po ukončení diétneho režimu by mala nastať fáza tzv. fixácie. V tomto období musí človek naučiť telo zvyknúť si na novú váhu. Po každej diéte, ak človek úplne nezmení životný štýl, dochádza k jo jo efektu. Úlohou fixačné fáza je toto priberanie na váhe oddialiť. Nedôjde k nemu teda v ďalších týždňoch alebo mesiacoch, ale napríklad až za niekoľko rokov, v tom najlepšom prípade vôbec.
19. Pohyb a cvičenie
Devätnásty diel relácie o chudnutí s MUDr. Leošom Stredou nie je prekvapivo o redukčných diétach, ale venuje sa pohybu a fyzickej aktivite v spojení so stratou nadbytočných kilogramov. Často sa hovorí: „Športom ku zdraviu“, čo určite platí. Pravidelný pohyb priaznivo pôsobí na ľudský organizmus. Bohužiaľ iba športom sa príliš chudnúť nedá. Navyše pri diéte môže fyzická aktivita človeka ešte viac vyčerpávať a ten potom redukčnú kúru nemusí dotiahnuť kvôli únave do zdarného konca.